Tren Camları

En keyifli yolculuklardan biri olarak tren yolculukları gösterilebilir. Sağlamış olduğu imkanlar ve hiçbir aracın sunamadığı keyif tren yolculuklarını vazgeçilmez kılmaktadır.

Trenlerde hem yollucular için hem de treni kullanan makinist için camlar bulunmaktadır. Bu camlar gerek yolcuların gerekse de makinistin dış ortam ile olan bağını sağlamaktadır. Bu bağ ile yolcuların yolculuk süresi boyunca dış ortamı takip edebilmelerini makinistin ise treni doğru idare edebilmesini sağlamaktadır. Ancak dış ortam ile bağın kurulmasını sağlayan camlar mutlaka özel bir yapıda olmalıdır. Bu yüzden tren camları her zaman özel olarak üretilmektedir. Öncelikli olarak trenin karşılaşabileceği olumsuz hava koşullarına dirençli olması ve en ufak bir darbede kırılmaması göz önünde bulundurulur.

Trenlerin dört mevsim kullanılan araçlar olduğu göz önünde bulundurulduğunda birçok farklı hava koşula maruz kaldıkları görülür. Bunlar camlar üzerinde doğrudan etki oluşturduğundan camlar mutlaka dayanıklı olarak üretilmelidir. Aynı zamanda tren yolculuklarında meydana gelebilecek taş sıçramaları ya da benzeri olaylara karşı camların direnç göstermesi son derece önemlidir. Eğer cam ufak bir darbede kırılırsa içeride bulunan insanlara ya da makiniste zarar verebilir. Bu durumun önüne geçmek için camların üretim aşamalarında özel malzemeler kullanılmaktadır.

Bu sayede tren camları kırılma ve darbelere karşı dayanıklı olarak ortaya çıkarılır. Eğer bir tren camı zarar görürse mutlaka doğru şekilde yeni bir tren camı ile değiştirilmelidir.

Yorum (0)
Yorum Yap